Historie látkových plen

03.07.2013 14:24

 

V minulém století byly látkové plenky hitem a nejlepším způsobem, jak zvládat „nehody“ dětí, dokud nebyly ve 40. letech vymyšleny plenky na jedno použití. Igelitový přebal přes hadrové plenky byl však vynalezen ještě dříve! Skutečné jednorázové plenky byly v té době ovšem považovány za luxusní záležitost a rozhodně si je nemohl dovolit každý. Jako starodávné pleny se používaly zvířecí kůže, mech, ložní prádlo, listy a podobně. Například děti v tropických oblastech plenky neznaly vůbec, protože byly úplně nahé.

V Evropě se plenková historie začíná psát až od konce 19. století, kdy se začaly používat speciální plenkové kalhotky, šité nebo pletené. Děti dědily celou výbavu včetně plenek v širokém příbuzenstvu, což platilo i pro bohaté rodiny. V prvním měsíci života bylo miminko zabalené do čepičky,  košilky, plenky a povijanu, což bylo původně označení pro velmi pracné a velmi pevné zavinutí novorozence do pruhu plátna, později se význam slova omezil na látkový nebo háčkovaný pás, jímž se stahovala peřinka kolem miminka. Starší kojenci byli oblečeni pouze do čepečku, košilky a plenky. Právě kvůli složité technologii povijanu děti nebyly příliš často koupány ani přebalovány. Proti tomu protestovali duchovní, lékaři i porodní báby. Doporučovali, aby rodiče nenechávali své děti v nečistých plenách a předešli tak zdravotním komplikacím. Postupem času se  (až na nejchudší rodiny) stala každodenní koupel a pravidelné přebalovaní a omývání miminka pravidlem. Používaly se i zásypy, jejichž podstatnou složkou byly sušené výtrusy plavuně, působící mimo jiné blahodárně při kožních  zánětech. Od počátku 20. století doporučovali lékaři místo zásypů mandlový olej nebo lanolin.

Postupem času jednorázové plenky předstihly v prodeji látkové plenky, způsobily tak uzavření mnohých plenkových služeb a získaly si stálou oblibu pro svoje pohodlí a relativně malý objem zadečku dítěte. Každý rok se prodá několik miliard kusů jednorázových plen. Největší boom zažily jednorázové pleny v 80. a 90. letech minulého století, v současné době ale slaví látkové plenky comeback a stále více rodičů přichází látkovým plenkám na chuť.