Klíšťata jen v lese? Je to mýtus, často číhají na zahradě

28.06.2019 00:00

Klíšťata jen v lese? Je to mýtus, často číhají na zahradě

 

Klíšťová encefalitida nás neohrožuje pouze v lese nebo na louce. Vystaveni jí mohou být i lidé z města. Klíšťata se totiž běžně vyskytují v městských parcích, na zahradách nebo zatravněných hřištích. Jaké další nepravdy kolují o encefalitidě?

 

Mýtus č. 1: Zahrada není les, u domu mi žádné nebezpečí nehrozí.

 

Jak je to doopravdy: Hygienické stanice, které monitorují výskyt těchto roztočů ve městech, každý rok upozorňují, že se klíšťata mohou vyskytovat i na zahradách, například kde roste vyšší tráva nebo leží nahromaděné listí. Naopak se jim nelíbí krátce posečené trávníky a kamínky oddělující zarostlé části zahrady od trávníku.

Mýtus č. 2: Na louce nebo na hřišti se nenakazím, není tam tolik stromů jako v lese.

Jak je to doopravdy: Klíšťata nelákají vysoké stromy, na člověka nemůžou spadnout. Většinou se na kůži dostane z trávy a keřů. Pokud si přinesete klíště z lesa, zřejmě na vás přelezlo z listů nebo větví. S oblibou vyhledávají místa s tenkou kůží. Přemísťují do oblasti za ušima, do podpaží, či podkolenních jamek.

Mýtus č. 3: Nebývám nemocný. Klíšťová encefalitida by u mě proběhla bez následků.

Jak je to doopravdy: Je pravda, že lidé se silnou imunitou mají větší pravděpodobnost, že zvládnou onemocnění bez následků. Bohužel klíšťová encefalitida může proběhnout se silnými obtížemi, aniž by tomu předchozí zdravotní stav napovídal. U osob starších 55 let mívá onemocnění závažnější průběh a hrozí jim trvalé následky jako chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrna některých nervů nebo deprese. Druhou ohroženou skupinou jsou pak děti.

Mýtus č. 4: Pokud se nakazím klíšťovou encefalitidou, léčba je snadná.

Jak je to doopravdy: Ve skutečnosti specifická antivirová léčba neexistuje. Lékaři mohou poskytnout pouze podpůrnou léčbu, která závisí na typu a závažnosti příznaků encefalitidy. Problémem však nemusí být pouze těžký průběh nemoci, ale i následky. Přibližně u 30–60 % případů mohou být následky dlouhodobé či trvalé. Nejčastěji to bývají bolesti hlavy nebo obrna nervů. Prevence onemocnění, tedy očkování, je tedy nejsnazší možností.

Mýtus č. 5: Klíšťová encefalitida se mě netýká, případů onemocnění je málo.

Jak je to doopravdy: Počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou v České republice v posledních letech roste. Státní zdravotní ústav loni zaznamenal 687 případů, přitom o rok dříve to bylo 565 případů a v roce 2015 onemocnělo 355 osob. Bohužel už prakticky neexistuje místo, kde by se klíšťata nevyskytovala, a to včetně horských oblastí nebo městských parků.

 

www.emimino.cz/clanky/klistata-jen-v-lese-je-to-mytus-casto-cihaji-na-zahrade/?utm_source=push&utm_medium=push&utm_campaign=mytyoklistatech