Látkové plenky ECObabynz 

Naše plenky tzv. "kapsovky" jsou nejjednodušším druhem látkových plen, které  jsou stylem nejblíže papírovým plenkám. Jsou navrženy tak, aby byly jednoduché k použití, pohodnému nošení i rychlému praní (dalo by se říci, že se plenky vytahují z  pračky skoro suché )

Naše plenky mají český atest (vyhláška 84/2001 Sb.)

* Jsou tvarované stejně jako papírové a také se velice podobně zapínají.

* Savost - vnitřní “sací” část plenky se dá jednoduše upravit vložením nebo ubráním vložky do barevných svrchních kalhotek a máte skoro nejrychlejší plenku:) (možnost dokoupit extra vložky-viz. Vkládací vložky)

* Rychlá doba schnutí  !!! Kapsová plena a vkládací pleny se perou a suší odděleně, čímž je doba schnutí daleko kratší. Plenky lze prát společně s plenkami na maximálně 40stupňů, nepoužívejte aviváž, nesušte v sušičce, nežehlete ( došlo by k narušení nepropustnosti materiálu)

* Plenku lze podle věku a váhy dítěte jednoduše upravit Pomocí dokonalého  systému kvalitních patentek. Koupí jedné plenky proto získáte "vše v jednom" - plenku ve všech velikostech S-M-L.

* ECObabynz svrchní kalhotky se vyrábí z polyuretanem tzv. PUL zátěrem ( jde o modernější a dražší variantu, která již  dovoluje přístup vzduch - Polyuretan je využíván výrobci sportovního oblečení, protože je prodyšný a nepropouští vhlkost a pachy.  Plenka tak skvěle dýchá a nevytváří žádné teplo  navíc ( jak tomu je u papírových plen). Pozn. něktří výrobci na svrchní kalthoky používají stále PVC (nejstarší a nejméně funkční typ, ale kvůli neprodyšnosti hrozí opruzeniny) 

* S ECObabynz plenkami jistě zvládnou hravě přebalování všichni tatínkové i babičky :), naše plenka se jen jednoduše zapne na dítě a jde se.., nic  složitého.

* Pokud se o ně budete starat dobře, vydrží vám roky a  na další děti :)

Jak prát a být přitom ohleduplný k životnímu prostředí?

  • Prádlo nepředpíráme. Ušetříme tak vodu, energii i prací prášek (až 20%), které se jinak spotřebují na předpírku. Silně zašpiněné prádlo namáčíme. K namáčení můžeme s výhodou použít starou dobrou sodu, neměli bychom ale zapomínat na ochranu rukou před účinky této silně zásadité látky.

  • Snažíme se plně využívat kapacitu pračky, opět tím šetříme elektřinu, prací prostředek i vodu. Při nákupu nové pračky se zajímáme o typy s úspornými programy.

  • Pokud prádlo obsahuje skvrny, nespoléháme na silnější prací prostředek nebo větší dávku prášku, ale pokusíme se skvrny odstranit před praním použitím osvědčených receptů.

  • Správně vybereme prací prášek podle typu prádla. Běžný universální prací prostředek obsahuje až 14 různých chemických látek. Některé z nich pouze zvyšují přitažlivost nebo universálnost výrobku a nejsou pro vlastní prací proces nezbytné.

  • Správně dávkujeme. Nejúspornější je dávkovat prací prostředek přímo do bubnu pračky (třeba volně v kapesníku). Pozornost je nutno věnovat tvrdosti vody, o které vás informuje místní vodárna. Tvrdost vody se může lišit i v jednotlivých částech jednoho města. Většina výrobců uvádí na obalech dávky, které vyperou i silně zašpiněné prádlo. Nebojte se trochu experimentovat. Podle naší zkušenosti lze při praní běžně zašpiněného prádla snížit dávkování asi o 20%. Nedostatečnou dávku poznáme podle šedých tukových skvrn na prádle, které nás upozorní, že jsme to s úsporou už trochu přehnali. Naopak dávky vyšší, než doporučuje výrobce, čistotu prádla nezlepší a zbytečně zatíží odpadní vody.

  • Při teplotě praní 60oC ušetříme až 40% energie.

  • Vzdáme se avivážních prostředků. Bývají totiž obtížněji biologicky odbouratelné (to znamená, že se ve vodě zcela nerozloží) a na vlastní čistotu prádla nemají žádný vliv. Příjemně měkké prádlo získáme rovněž sušením venku.

 

Některé výhody látkových plenek 

 
1)    Dobré pro vaše dítě

S používáním moderních látkových plenek máte daleko větší přehled jaké množství chemikálií přijde do styku s pokožkou vašeho miminka. Jednorázové plenky jsou plné chemikálií, které se používají k pohlcení zápachu a moči. Látkové pleny umožňují větší průtok vzduchu než plastové na jedno použití. Přísně ze zdravotního hlediska, právě to je důležité pro regulaci tepla v plence. U kluků to zmiňujeme především z hlediska vlivu na teplotu šourku a z hlediska tvorby kvasinek  u holčiček, což může  způsobit infekce močových cest, afty  a celou řadu jiných otázek souvisejících s kvasinkami.

Dalším kladem látkovek -  dítě se odmala učí tomu, že věci nejsou na jedno použití:) a při pomoci s údržbou plenek (vyndavání plenek z pračky, věšení, podávání kolíčků atd.)  se učí také spolupráci s vámi a do budoucna tak i s dalšími lidmi.

 

2)   Dobré pro životní prostředí

Každý den jsou vyhozeny miliony papírových plenek, což je neskutečné množství odpadu. Používáním látkových plen můžeme pomoci i tento odpad zmenšit. Moderní látkové plenky nevyžadují předepírání, bělení ( nebo žehlení ! ) Jednoduše se vyperou na 60°C a nechají uschnout na sluníčku nebo doma na sušáku. Barevné kalhotky jsou rychloschnoucí, uschnout během několika hodin, vložky schnou pomaleji, v zimě i den. Proto je dobré si vložek, jak pro starší děti, tak na zimní období pro menší pořídit raději více. Postačí kombinace 1x kalhotky + 2x vložka.

 

3)  Dobré pro vaší peněženku

S látkovými plenkami  nevyhazujete ani odpad, ani peníze:) Můžete je použít na dalšího potomka nebo je můžete opět prodat. Je u nich sice vysoká počáteční investice v řádu několika tisíc korun, ale dál už platíte jen za energii, vodu a prací prostředky.  Ještě více ušetříte v případě, že budete používat voděodolné tašky a látkové ubrousky.

 

4)  Jednodušší trénování chození na nočník

Studie prokázaly, že děti, které nosí látkové plenky mají tendenci chodit na nočník dříve a učení čurání do nočníku je pro ně jednodušší. Jsou si totiž více vědomy toho,že mohou být vhlké a tak s větší pravděpodobností použijí nočník, aby zůstaly suché :)

 

5 )  Stylové

Moderní látkové plenky jsou vážně stylové, jsou k dostání v mnoha barvách a potiscích. Mnohé z nich jsou tak krásné, že vám bude líto je i zakrývat. V létě tak můžete ušetřit i na kalhotech :) Vy i vaše miminko budete jistě spokojené jen s barevnou plenkou doplněné tričkem nebo tílkem.

 

 6 )  Více vycpaný zadeček

S nadýchanými vložkami bude mít vaše miminko o trochu více ochrany při pádech během prvních krůčků. Takové airbagy vám papírové plenky neposkytnou :)      

 

Naše finanční analýza :) látkové versus papírové plenky

               

**Pokud se dítě do 2 let nenaučí chodit na nočník, látkové plenky budete mít stále k dispozici a bez větších dodatečných nákladů je budete moci dále používat :)  

  • Počítáno přebalování 5-6 x denně po dobu 2 let, cena 4,80 Kč za plenu. Údaje pochází z malého průzkumu mezi maminkami. Některé přebalují více, některé kupují levnější plínky, ale na tomto průměru jsme se shodly  
  • Na internetu naleznete různé finanční analýzi týkající se srovnání v používání látkových a papírových plen. Náklady na jedno plenkové období ( v průměru 2,5 roku) za látkové plenky dosahují  11 800,- až - 15 800,- , za plenky papírové je to 21 000,-  až 28 300,-