Otázky a odpovědi

* Kolik plenek a co vše budu celkem potřebovat?

Čím více plenek, tím jednodušší na používání.  K tomu, abyste začali, budete potřebovat koupit asi 8 plenek, abyste zjistili jak to celé funguje a měli možnost si vytvořit systém. Jakmile je zkusíte  chvíli používat a vytvoříte si systém, který vám bude nejvíce vyhovovat, stanete se v používání plenek sebevědomější a nebudete se bát koupit více.

Ideální stav ( takový abychom se nebáli, že nám plenky dojdou a my nebudeme mít čisté a suché )  je asi 15-18 plenek a 30-36 vkládaček. Nebojte se jich koupit i více, pravdou je, čím více, tím je celé látkování jednodušší :) Pokud plenky někde nepoztrácíte, tak je budete moci opět prodat, protože opravdu i po stovkach vyprání budou vypadat krásně.

Dále doporučujeme koupit:

* Několik rolí separačních plen. Separační plenky  částečně ochrání plenku před stolicí (a usnadní praní) a odvádí vlhkost od zadečku.

 • Do roka má miminko většinou hodně tekutou stolici a "separačky", které se dávají na povrch vnitřní vložky slouží k zachycení "toho nejhoršího:)" doporučujeme koupit separačky splachovací, abyste je  po použití mohli rovnou spláchnout.  Separačky budou v prvních měsících jistě velkým pomocníkem. Neuškodí koupit najednou i  10rolí splachovacích separaček - určite je využijete a nebudete muset každou chvilku schánět další role.

* Voděodolné tašky vám poslouží jako výborný nosič na plenky při procházkách venku, výletech nebo doma jako pytel špinavé pleny. Až děti odrostou můžou posloužit jako pytel na přezůvky do školky, pytel na věci na plavání atd:)

* Jak často musím látkové plenky měnit?

Obecně by se interval, za jak dlouho přebalím neměl lišit u žádného typu plen, tedy ani u jednorázových. Zpočátku přebalujeme po každém kojení, později ideálně jednou za 3 hodiny.  Pokud potřebujeme savost plenky výrazně zvýšit, lze přidat některou z VKLÁDACÍCH PLEN případně do plínky složit další čtvercovou plenku. Výjímečně tak můžeme přebalit i po více hodinách.

Výjimku tvoří přebalování v noci. Miminka totiž čůrají jen když jsou vzhůru. Pokud nám tedy miminko spí většinu noci, je v suchu a počůrá se až po probuzení a kojení. Pak to ale stojí za to:)

* Mohu koupit pouze svrchní barevné kalhotky a vkládat do nich čtvercové plenky, které mám již doma?

Ano, pokud byste neměli zájem o nákup vložek, můžete zakoupit samotné voděodolné kalhotky a vkládat do nich vlastní čtvercové plenky. Bavlněné čtvercové plenky jsou z přírodního materiálu, který dobře absorbuje tekutinu.  Jeho nevýhodou však bývá, že po častém praní zhrubne, déle schne, při sušení zabere více místa a je s nimi více práce se skládáním.

Pro koupi samotných svrchních voděodolných kalhotek nás prosím kontaktujte přímo na email ecobabynz@gmail.com

* Co jsou separační pleny?

Separační pleny se umisťují do látkových plenek mezi plenku a zadeček miminka. Na pohled připomínají spíše hedvábné kapesníčky a slouží k zachycení stolice miminka – tekuté proteče, pevné zůstane na separačce. Vyhazuje se pouze po znečištění stolicí, při pročůrání ji můžete opakovaně prát než se rozpadne. 

Separační pleny mají další nespornou výhodu, a to pocit měkkosti a sucha na pokožce dítěte. I když budete mít hrubější látkovou plenu, stačí na ní položit separační plenu a nemusíte se bát, že by hrubá plena mohla být miminku nepříjemná.

separacni-pleny.jpg

Výhody separačních plen 
 • i jednorázové se při pomočení dají použít vícekrát, při znečištění stolicí je prostě vyhodíte
 • velmi příjemné na dotyk
 • díky nim nemusíte pleny předepírat
 • izoluje vlhkost, pocit sucha i u promočené pleny
Jedna role obsahuje 100ks separačních plen.

Jak prát a být přitom ohleduplný k životnímu prostředí ?

Jak prát a být přitom ohleduplný k životnímu prostředí?

 • Prádlo nepředpíráme. Ušetříme tak vodu, energii i prací prášek (až 20%), které se jinak spotřebují na předpírku. Silně zašpiněné prádlo namáčíme. K namáčení můžeme s výhodou použít starou dobrou sodu, neměli bychom ale zapomínat na ochranu rukou před účinky této silně zásadité látky.

 • Snažíme se plně využívat kapacitu pračky, opět tím šetříme elektřinu, prací prostředek i vodu. Při nákupu nové pračky se zajímáme o typy s úspornými programy.

 • Pokud prádlo obsahuje skvrny, nespoléháme na silnější prací prostředek nebo větší dávku prášku, ale pokusíme se skvrny odstranit před praním použitím osvědčených receptů.

 • Správně vybereme prací prášek podle typu prádla. Běžný universální prací prostředek obsahuje až 14 různých chemických látek. Některé z nich pouze zvyšují přitažlivost nebo universálnost výrobku a nejsou pro vlastní prací proces nezbytné.

 • Správně dávkujeme. Nejúspornější je dávkovat prací prostředek přímo do bubnu pračky (třeba volně v kapesníku). Pozornost je nutno věnovat tvrdosti vody, o které vás informuje místní vodárna. Tvrdost vody se může lišit i v jednotlivých částech jednoho města. Většina výrobců uvádí na obalech dávky, které vyperou i silně zašpiněné prádlo. Nebojte se trochu experimentovat. Podle naší zkušenosti lze při praní běžně zašpiněného prádla snížit dávkování asi o 20%. Nedostatečnou dávku poznáme podle šedých tukových skvrn na prádle, které nás upozorní, že jsme to s úsporou už trochu přehnali. Naopak dávky vyšší, než doporučuje výrobce, čistotu prádla nezlepší a zbytečně zatíží odpadní vody.

 • Při teplotě praní 60oC ušetříme až 40% energie.

 • Vzdáme se avivážních prostředků. Bývají totiž obtížněji biologicky odbouratelné (to znamená, že se ve vodě zcela nerozloží) a na vlastní čistotu prádla nemají žádný vliv. Příjemně měkké prádlo získáme rovněž sušením venku.

* Co znamená PUL ? MINKY ?

* Kalhotky, tašky i přebalovací deky jsou dostupné v HLADKÉ  a  MINKY ("chlupaté", plyšové ) variantě.

* Svrcháčky i tašky  jsou se 100% PUL zátěrem ( polaminovaný polyester - vodotěsný, nicméně prodyšný, vydrží i poměrně nešetrné zacházení).

* Jaký je rozdíl mezi jedno a dvouřadými svrcháčky ?

Hlavním rozdílem mezi jedno a dvou - řadými plenkami je  počet patentů v oblasti kolem pasu. Na počtu patentek závisí rychlost zapínání/rozepínání plenky (rozdíl v rozmezí několika sekund) a také míra fixace miminka v plence. Plenky se v použití a funkci nijak extrémě neliší. 

 

Jaký je rozdíl mezi plenkami ECObabynz a jinými plenkami, které jsou od jiného výrobce, ale mají stejný potisk?

Motiv, který máte na textilu vytisknutý je většinou motiv, který je zadarmo volně stažitelný z internetu ve formátu obrázku. Proto má hodně pleneček a jiné textilní výrobky stejný potisk jako naše plenky. 

!!! Důležitým faktorem je především to, jaké barvy jsou na textil tisknuty, přestože všechny produkty vypadají identicky, stálobarevnost, přítomnost nebezpečných prvků atd. záleží na kvalitě barev a zpracování. Proto je dobré dětem, alespoň do 3 let  (podle vyhlášky 84/2001 Sb. do velikosti 110)  kupovat produkty, které jsou laboratorně prověřeny a splňují parametry podle vyhlášky 84/2001 Sb. Naše plenky získaly atest (č. B 17280/2014)

Jak bych se měla starat o má prsa?

Není potřeba se o prsa starat nějakým speciálním způsobem. Denní vana nebo sprcha stačí.

•  Vyvarujte se barevných parfémovaných mýdel a deodorantů. 

• Po kojení jemně vmasírujte pár kapek vašeho mléka do prsou a nechte uschnout na vzduchu. Mléko pracuje jako přírodní desinfekce. 

• Pomocí pravidalné výměny kojících polštářků pomůžete předejít zanícení a bolestivosti prsu.

• Používejte vhodnou a pohodlnou podprsenku. 

Jak předejít překrvení prsou?

Překrvení = tvrdá prsa, která se mohou stát bolestivá. To je normální v prvním týdnu po porodu. Zkuste krmit své dítě tak často, jak je to možné z obou prsů. Zpevnění a otok odezní, jakmile je vaše dítě kojeno . Vaše prsa postupem času upraví tak, že poskytnou dostatečné množství mléka právě pro vaše miminko.

* Pokud jsou vaše prsa příliš napnutá - plná a vaše dítě bojuje se sáním, odstříkněte trochu mléka před kojením. To vaše prsa změkčí a miminko bude moci dobře sát.

*Mléko můžete odstříkávat pomocí odsávaček a tak si  začít tvořit zásobu mateřského mléka pro chvíle, kdy budete daleko od svého dítěte v době krmiva.Nejlépe je odstříkat před odjezdem.Mateřské mléko vydrží v lednici 24 hod, v mrazáku 3 měsíce.

Jak odlehčit prsa a snížit bolest, která může být v případě přepětí z mléka? Ponořte prsa do misky s teplou vodou nebo dejte teplou sprchu.

1 | 2 >>

Rady a triky

Jak na špinavé plenky?

A) Mokrá metoda : špinavé plenky můžete skladovat v kýbli s víkem naplněném asi ze  2/3 vodou. Vodu můžete použít buď čistou(doporučujeme měnit denně – využijte vody po koupání svého miminka!) nebo do ní přidejte některou z těchto ingrediencí:

• 50 ml nebo 2–3 lžíce octa. Ocet sterilizuje plenky a snižuje zápach.

• 1 lžíci jedlé sody

• 5 kapek tea tree oleje a 1 kapku vašeho oblíbeného éterického oleje (např. levandule – pozor, používejte jen 100% čisté esenciální oleje ověřené kvality)

• Můžete použít i komerčně vyráběný dezinfekční prostředek na plenky např. MioFresh – 1 polévková lžíce na 5 l vody, nebo Sůl na skvrny Ulrich (ta zároveň i plenky „předepere“ a vybělí skvrny) – 1 polévková lžíce na kýbl

• Roztok, ve kterém máte plenky namočené, je třeba měnit jednou za 2-3 dny.

Kbelíky můžete občas vydezinfikovat – velmi vhodný je ocet ( doporučujeme i na pravidelnou desinfekci záchoda, máte-li všude-ruce-strkající dítko >> ocet nalijte do rozprašovače a bude vždy po ruce k vyčištení toalety a okolí. Vyhnete se tak nutnosti používat čističe na bázi chloru).

 

B) Suchá metoda: plenky se dají v kbelíku s víkem uchovávat i nasucho. Pokakané plínky můžete před uložením do kbelíku opláchnout pod kohoutkem nebo pod sprchou, případně skvrny potřít žlučovým mýdlem (osvědčilo se tekuté od Ulricha). Do kbelíku kápněte několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje (oba mají antibakteriální účinky). Pár kapek nakapejte i na víko. Ani v tomto případě neskladujte plenky déle než 3 dny.

Tip: 100% čistý esenciální olej kápněte na vatičku a vložte do kyblíku. Tak zabráníte tomu, aby první hozená plena do koše nasákla všechen esenciální olej.

Kdy použít jako metodu?

Obecně se u kojených dětí používá skladování na sucho. Velkým pomocníkem je síťka na prádlo, pomocí které předáte jednoduše a čistě plenky do pračky. Síťku nechte otevřenou.
Postupně, jak se začíná dítko stravovat jako dospělák, mění se i složení moči a ta může být pronikavěji cítit (to může být i u plně kojených dětí, když matka přijme příliš citrusových plodů či vitaminu C, nebo dítku rostou zoubky). Pak je lepší skladovat plenky namočené. Ocet či jiná desinfekce zabrání bakteriím v rozkladu moči a tím pádem i v případném zápachu.

TIPY: 
• u starších batolat se osvědčilo denní máchání ve vodě po koupání. Plínky hodíte do vody, pomocí zvonu na odpady párkrát prošťouchněte a pak vraťte zpět do kýble (můžete a nemusíte znovu přidávat ocet – sami vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat).

• Než začnete prát, nechte samotné plenky jen vymáchat a do máchání přidejte ocet. Po vymáchání můžete přidat další světlé prádlo a spustit prací program. Někdo máchací cyklus zastaví, když je napuštěná voda, nechá plenky hodinu namočené, pak odstředí a spustí prací cyklus.

Pozn. Ocet – k desinfekci plen, na máchání, neutralizace zbytků prášku

            100% esenciální olej – tea-tree, levandule či jiný s desinfekčními účinky. Možno kapnout na vatičku a přidat do kýble s          použitými plenkami pro neutralizaci a desinfekci. Později (od cca 6 měsíců věku dítěte) možno přidávat pár kapek i do  posledního máchání pro vůni a desinfekci plen:) 

 

+ Pro novorozence můžete separačky ustřihnout a vložit pouze půlku separačky!:)

+ Typ na skvrny - žlučové mýdlo ! Na odolné skvrny postup s mýdlem několikrát opakujte - skvrny postupně vymizí:) Na mastné skvrny vezměte raději JAR :)